9 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując maszynę używaną z dużym przebiegiem

Kiedy licznik maszyny używanej pokazuje tysiące, czy nawet dziesiątki tysięcy godzin, często pojawia się obawa czy kupować taką maszynę, bo może maszyna już jest wyeksploatowana i będzie z nią więcej problemów niż pożytku. Ale czy duży przebieg faktycznie oznacza, że sprzęt jest zbyt stary, aby zagwarantować ciągłą i  niezawodną pracę? Niekoniecznie! Liczy się nie tylko podstawowa informacja o tym jak długo maszyna wykonywała swoją pracę, ale również wiedza na temat tego jak poprzedni właściciel dbał o sprzęt.

Na co więc zwrócić uwagę rozważając zakup maszyny używanej z dużym przebiegiem?  Jak właściwie ocenić stan techniczny maszyny, która przepracowała tysiące motogodzin? I w jaki sposób zminimalizować ryzyko nabycia urządzenia, które będzie awaryjne i z którym będą same problemy?

Oto 9 najważniejszych rzeczy na które warto zwrócić uwagę:

Historia serwisowa

Udokumentowana historia serwisowa pomoże ustalić czy maszyna była właściwie eksploatowana czy raczej jej zużycie miało charakter ponadnormatywny. Jeżeli to możliwe spróbuj dowiedzieć się jakie jest pochodzenie urządzenia oraz jak przebiegało jego użytkowanie. Poproś o wgląd do bieżącej historii, jak i do dostępnych informacji sięgających jak najdalej wstecz.

Sprawdź czy urządzenie było objęte dodatkową gwarancją lub kompleksową opieką serwisową. Zapis wykonywanych czynności serwisowych ułatwi identyfikację istotnych komponentów, które nie były ostatnio wymieniane i mogą stanowić w przyszłości spory koszt.

Opony

Jakość i stan techniczny opon maja istotny wpływ na możliwości trakcyjne maszyny oraz bezpieczeństwo pracy operatora i komfort jazdy. Dokładnie obejrzyj stan ogumienia oraz stopień zużycia bieżników. Zwróć uwagę na wszelkie pęknięcia, nacięcia, wybrzuszenia lub deformacje. Postaraj się ustalić producenta opon i upewnij się, że opony radialne lub diagonalne są odpowiednie dla wybranego przez Ciebie zastosowania maszyny.

Podwozie

Sprzęt używany, który przepracował wiele godzin w różnych warunkach, może mieć zabrudzone podwozie lub zniszczone poszczególne elementy. W pierwszej kolejności zweryfikuj czy podwozie jest oryginalne – dostosowane do maszyny i zaprojektowane przez producenta z myślą o długowiecznej pracy produktu. A może pochodzi z rynku wtórnego od zupełnie innej maszyny?

W przypadku spycharek i innych maszyn gąsienicowych, zwróć szczególną uwagę na stan oraz zużycie takich elementów jak: klepki podwozia, rolki jezdne i podtrzymujące, łańcuchy oraz koła napinające.

Kabina operatora

Komfortowe stanowisko pracy ma kluczowe znaczenie dla operatora. Usiądź wygodnie w maszynie, sprawdź czystość i funkcjonalność przestrzeni roboczej.  Konstrukcja ochronna kabiny jak i tapicerka siedzenia powinny być nienaruszone, deska rozdzielcza w dobrym stanie,
a elementy sterujące działać zgodnie z przeznaczeniem.

Płyny

Płyny stosowane w maszynie, takie jak olej silnikowy, olej hydrauliczny i transmisji, płyny chłodzące, dostarczają informacji o sile i wydajności urządzenia. Przejrzyj częstotliwość wymiany poszczególnych płynów, porównując ją z zaleceniami producenta. Odnotuj wszelkie wycieki, zwracając uwagę na ich rozmiar i natężenie, jak i konieczność częstego uzupełniania płynów.

Narzędzia robocze

Widoczne zużycie łyżek, zębów, lemiesza i innych osprzętów, może sygnalizować brak odpowiedniej konserwacji narzędzi roboczych. Poszukaj zużytych sworzni lub tulei wymagających wymiany. Sprawdź czy są widoczne ślady naprawionych wgnieceń lub zarysowań.

Powłoka lakiernicza

Jakość farby świadczy o dobrej pielęgnacji maszyny. Chropowate powierzchnie i elementy fabryczne, które oryginalnie nie powinny być pomalowane, są oznaką mało starannego przemalowania maszyny i mogą rodzić wątpliwości. Może właściciel w pośpiechu przygotowywał urządzenie i zapomniał zakleić taśmą elementy zawieszenia lub węży przed nałożeniem powłoki lakierniczej? Może pod świeżo nałożoną farbą kryją się jakieś defekty?

Dane maszyny

Jeżeli rozważasz zakup maszyny używanej, która została wyposażona w moduł danych telemetrycznych, koniecznie poproś o wgląd w raporty dotyczące specyfiki pracy poprzednich operatorów. W niektórych przypadkach urządzenie spędza sporą cześć dnia pracując na biegu jałowym. Przekłada się to na wysoki odczyt licznika przebiegu, podczas gdy rzeczywista liczba przepracowanych motogodzin jest niższa.

Cat Certified Used

Gdy poszukując maszynę używaną trafisz na maszynę Caterpillar wyróżnioną gwarancją Cat Certified Used (CCU), masz pewność, że autoryzowany Dealer CAT, przeprowadził już profesjonalną inspekcję techniczną. Nawet w maszynie, która przepracowała tysiące godzin, wszystkie komponenty podlegają szczegółowej, starannej ocenie. W razie potrzeby są naprawiane lub wymieniane, po to aby zagwarantować jak najlepszą ciągłą pracę urządzenia.

Decydując się na zakup maszyny w Bergerat Monnoyeur, dodatkowo zyskujesz dostęp do kompleksowej historii serwisowej maszyny.