Cat® 304 i 305 CR – więcej mocy i lepsze osiągi przy niższych kosztach eksploatacji

Cat® 304 i Cat 305 CR to najnowsze modele minikoparek hydraulicznych Cat o masie odpowiednio 4 i 5 ton, które mają przynieść klientom różnorodne korzyści. Maszyny te oferują wyższą moc przekazywaną do pomp, większe siły odspajania na łyżkach i większe standardowe głębokości kopania, dzięki czemu całościowa wydajność pracy może wzrosnąć nawet o 20%. Wydłużone interwały serwisowe oraz ułatwiony dostęp do punktów obsługi codziennej pozwalają obniżyć koszty ich posiadania i eksploatacji nawet o 10%.

Cat 304 i Cat 305 CR to ostatni przedstawiciele minikoparek Cat zaprojektowanych i zbudowanych według koncepcji maszyn następnej generacji. Dzięki temu wszystkie modele o masie od 1,5 do 10 ton, czyli około 20 maszyn, oferują zunifikowane rozwiązania i jednakowy układ elementów sterujących, co bardzo ułatwia naukę obsługi nowego sprzętu.

CAT 304 – LEPSZA ZWROTNOŚĆ, WIĘKSZA STABILNOŚĆ

W modelu Cat 304 rozstaw gąsienic zredukowano do 1700 milimetrów, czyli aż o 254 mm w porównaniu z poprzednią generacją. Dzięki temu nowa minikoparka Cat 304 jest bardziej uniwersalna i może dotrzeć w ciaśniejsze miejsca. Mniejszy promień obrotu poprawia stabilność, a dodatkowo wyważenie maszyny można jeszcze poprawić poprzez zamontowanie opcjonalnej przeciwwagi.

CAT 305 CR – IMPONUJĄCE OSIĄGI, W KOMPAKTOWYM ROZMIARZE

Cat 305 CR zgodnie z symbolem w nazwie – CR – oferuje kompaktowy promień obrotu, co oznacza po prostu mniejszy zwis z tyłu. Rozstaw gąsienic w tym modelu wynosi 1980 mm. Maszynę napędza nowy silnik Cat C1.7 z turbodoładowaniem, który pozwolił uzyskać wzrost mocy o prawie 9%, zwiększając możliwości robocze.

Jednocześnie wprowadzono modyfikacje w układzie hydraulicznym, które pozwoliły zwiększyć siły odspajania do 49,2 kN dla łyżki, 28,3 kN dla ramienia standardowego i 25,2 kN dla ramienia długiego, co wyraźnie poprawia skuteczność kopania w twardym podłożu. O 140 mm wzrosła również głębokość kopania, dzięki czemu minikoparka Cat 305 CR zyskała jeszcze bardziej na wszechstronności.

WYSOKA EFEKTYWNOŚĆ

Obie minikoparki można wyposażyć opcjonalnie w lemiesz kątowy, który zwiększy elastyczność maszyny w pracach związanych z zasypywaniem i profilowaniem powierzchni. Ma on duży zakres ruchu do góry i do dołu względem powierzchni oraz może się obracać o 45 stopni w lewo lub w prawo względem położenia środkowego. Lemiesz został też fabrycznie wyposażony w funkcję ruchu swobodnego, która ułatwia niwelację terenu. Jednocześnie sterowanie maszyną i lemieszem jest bardzo proste i sprawne – prawym joystickiem kontroluje się ruch lemiesza kątowego, a lewym tryb jazdy maszyny.

Maszyny można doposażyć w dodatkową przeciwwagę, która pozwoli dostosowywać masę sprzętu do wymagań miejsca pracy, optymalnie równoważąc nacisk na podłoże z wydajnością podnoszenia. Opracowany przez inżynierów Cat układ sterowania Cat Stick Steer ułatwia kontrolowanie maszyny, ponieważ operator może przełączać się pomiędzy operowaniem za pomocą dźwigni i pedałów a sterowaniem przy pomocy elektrohydraulicznych joysticków. Maszyna oferuje w ramach standardowego wyposażenia dwa zakresy prędkości jazdy i tempomat, które odciążają operatora w trakcie przemieszczania się po placu budowy.

Minikoparki standardowo wyposażone zostały w system obniżający obroty silnika podczas bezczynności oraz w funkcję automatycznego wyłączania silnika. Oba modele wyposażone są w wydajny układ hydrauliczny wykrywający obciążenie, z pompą o zmiennym wydatku. Wszystkie te rozwiązania pomagają ograniczyć zużycie paliwa, obniżając koszty eksploatacji.

Wysokie poziomy ciśnienia w układzie hydraulicznym w połączeniu z dużymi natężeniami przepływu zapewniają układowi hydraulicznemu wydajność pozwalającą wytwarzać duże siły kopania i podnoszenia oraz efektywniej wykorzystywać osprzęt roboczy. W ramach wyposażenia standardowego oferowany jest kompletny pomocniczy układ hydrauliczny z przewodami umożliwiającymi szybkie odłączanie, który oferuje wybór między przepływem jednokierunkowym, dwukierunkowym i ciągłym.

KOMFORT I OSZCZĘDNOŚĆ

Nowe minikoparki Cat 304 i Cat 305 CR otrzymały szczelną kabinę, która utrzymuje delikatne nadciśnienie. Rozwiązanie to, wraz z filtrami kabinowymi, zapewnia czystsze, bardziej świeże powietrze operatorowi. Maszyny opcjonalnie można wyposażyć w układ klimatyzacji zapewniający bardziej komfortową pracę w upalne dni.

Kabiny w obu modelach posiadają duże przeszklone powierzchnie i okno dachowe, dzięki czemu operator ma zapewnioną doskonałą widoczność dookoła maszyny. Minikoparki wyposażono standardowo w duży, czytelny ekranem z przyciskami, a dodatkowo do maszyn można zamówić opcjonalny zaawansowany wyświetlaczem dotykowy. Obie wersje ekranu posiadają menu w języku polskim i umożliwiają szybkie i intuicyjne sterowanie funkcjami maszyny oraz łatwe monitorowanie parametrów eksploatacyjnych.

Obsługa codzienna w modelach Cat 304 i Cat 305 CR została uproszczona. Wszystkie punkty serwisowe, podobnie jak w pozostałych maszynach z serii Next Gen, są teraz łatwo dostępne z poziomu podłoża przez boczne drzwiczki. Zwiększono też ilość wspólnych materiałów eksploatacyjnych, dzięki czemu klienci posiadający kilka maszyn następnej generacji mogą ograniczyć ilość magazynowanych części zamiennych. Wydłużono również okresy międzyobsługowe, przez co maszyna spędza więcej czasu w pracy, a mniej w warsztacie.

ZOBACZ WALKAROUND MINIKOPAREK CAT 304 I CAT 305 CR

SPECYFIKACJA MINIKOPAREK CAT 304 I CAT 305 CR

 Cat 304Cat 305 CR
SilnikCat C1.7 z turbodoładowaniemCat C1.7 z turbodoładowaniem
Moc użyteczna33,6 kW (45 KM)33,6 kW (45 KM)
Moc maksymalna33,6 kW (45 KM)33,6 kW (45 KM)
Masa minimalna z kabiną4025 kg5105 kg
Masa maksymalna z kabiną4475 kg5764 kg
Głębokość kopania z ramieniem standardowymi3210 mm3420 mm
Głębokość kopania z ramieniem długim3510 mm3670 mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.