Dowiedz się, po co Ci kosztorys budowlany i co powinien zawierać, by był użyteczny!

Kosztorys budowlany to dokument, który określa, jakie koszty prac budowlanych zostały lub zostaną poniesione. Przydaje się zarówno inwestorom, jak i wykonawcom do oszacowania oraz modernizacji kosztów.

Kosztorys budowlany jest zestawieniem prac realizowanych podczas wykonywania inwestycji. Warto sporządzić go niezależnie od rodzaju wykonywanej inwestycji. Przyda się zarówno do oszacowania kosztów przyszłej budowy, jak i podsumowania zakończonego zadania. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach kosztorys jest obowiązkowy, jak go wykonać i dlaczego przydaje się w czasie planowania wydatków.

Czym jest kosztorys budowlany i po co się go tworzy? 

Niemal każda inwestycja budowlana wymaga oszacowania kosztów – niezależnie od tego, czy wznosimy wieżowiec, czy niewielką altanę ogrodową. Każdy inwestor choć w przybliżeniu chce mieć pojęcie, ile będzie kosztował dany obiekt. Podobnych informacji oczekuje wykonawca czy bank udzielający kredytu. Właśnie w tym celu tworzy się kosztorys budowlany.

Kosztorysy budowlane to zestawienie wszystkich elementów, które będą składały się na wykonanie konkretnej pracy. Do ich sporządzenia zazwyczaj potrzebny jest przedmiar lub obmiar robót. Często w kosztorysie widnieje konkretna kwota za każdy materiał budowlany i wykonaną pracę. 

Można wymienić kilka typów kosztorysów, które różnią się dokładnością oraz celem ich sporządzenia. Wśród najczęściej sporządzanych znajdują się między innymi:

  • kosztorys inwestorski – jest wymagany do uzyskania kredytu bankowego; jest najbardziej szczegółowy, zawiera dokładne ceny i marki produktów oraz koszt robocizny,
  • kosztorys ofertowy – nie jest obowiązkowy, jednak może pomóc oszacować koszty i dokładnie ustalić zakres prac,
  • kosztorys powykonawczy – jest sporządzany w przypadku braku kosztorysu przed rozpoczęciem prac lub w przypadku sporych zmianach w zakresie robót,
  • kosztorys ślepy – nie uwzględnia kosztów robocizny, dlatego najczęściej jest wykonywany przy budowie lub remoncie wykonywanym we własnym zakresie.

Przeczytaj także: Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o BHP na budowie

Kto tworzy kosztorysy budowlane? 

Sporządzenia kosztorysu polega na zestawieniu wszystkich etapów prac budowlanych i kosztów ich realizacji. W związku z tym wykonanie go wymaga sporej wiedzy i doświadczenia z dziedziny budownictwa. Potrzebne są także aktualne ceny materiałów, wiedza technologiczna i orientacja w cenach usług. 

kosztorys budowlany warto sprawdzić z doświadczoną osobą

Przygotowanie kosztorysu budowlanego prawidłowo i bez pominięcia żadnych elementów bywa trudne, dlatego większe firmy budowlane zatrudniają osoby, które zajmują się tylko zestawianiem kosztów. 

Często kosztorys potrzebny jest jednorazowo, a w firmie nie ma specjalistów z tej dziedziny. Pojawia się zatem pytanie: kto robi kosztorys budowlany? Do kogo należy się zwrócić? 

Najczęściej pomocy można szukać w specjalistycznych firmach projektowych i budowlanych. Pracę tę wykonuje kosztorysant budowlany lub doświadczony inżynier czy projektant budowlany. Koszt takiej usługi będzie wynosił około 500 złotych, zyskujemy jednak pewność, że zostanie ona wykonana prawidłowo.

Przeczytaj także: Czy wynajem maszyn budowlanych się opłaca? Sprawdź!

Zawartość kosztorysu budowlanego 

Jak już wspomniano wcześniej, kosztorys budowlany to przede wszystkim zestawienie wszystkich etapów prac. Stanowi swoisty plan robót, do którego dodatkiem jest zestawienie cen i kosztów każdego etapu. Dzięki temu możliwe jest optymalizowanie kosztów czy zaplanowanie zamówień materiałów budowlanych. 

Jak zrobić kosztorys budowlany? Poniżej przedstawiamy niezbędne elementy, na których opiera się każdy kosztorys.

Zakres prac

W kosztorysie należy dokładnie określić, jakie prace będą wykonywane. Jeśli mamy do czynienia z remontem, trzeba wyszczególnić prace rozbiórkowe i wykończeniowe, a także wywóz odpadów czy przebudowę sieci elektrycznej.

Kosztorys budowy nowego obiektu musi zawierać wszystkie prace: od robót ziemnych, poprzez wznoszenie poszczególnych poziomów, aż po montaż instalacji. Ponadto każdy z etapów powinien być podzielony na podetapy, które pozwalają dokładnie zaplanować pracę.

warto sprawdzić aktualne ceny materiałów przed sporządzeniem kosztorysu

Czas i koszt robocizny

Przy każdym etapie prac powinna znaleźć się dokładna liczba godzin, które trzeba poświęcić na jego wykonanie. To pozwoli też w przybliżeniu ocenić czas przebiegu całej budowy. Przy liczbie roboczogodzin musi znaleźć się stawka brutto liczona w oparciu o średnie rynkowe zarobki wymaganych specjalistów. Tego elementu nie zawiera tylko kosztorys ślepy, w którym kosztów robocizny się nie uwzględnia.

Przy planowaniu czasu pracy warto przyjąć pewien margines błędu, w którym zawrą się nieprzewidziane sytuacje czy dodatkowe zadania. 

Rodzaj materiałów budowlanych

Każdy materiał, który zostanie wykorzystany do prac budowlanych czy remontowych, musi znaleźć się w kosztorysie. Nie tylko wyszczególnia się elementy konstrukcyjne, ale także wykończeniowe, chemię budowlaną czy akcesoria montażowe. Ponadto kosztorys budowlany zawiera dokładne parametry techniczne materiałów oraz ich nazwy handlowe.

Przeczytaj także: Jaka minikoparka będzie najlepsza do prac budowlanych?

Wynajem maszyn i urządzeń

Wiele prac budowlanych będzie wymagało pomocy maszyn i sprzętu ciężkiego. Ich wynajem także musi być uwzględniony w kosztorysie. Przy małych pracach można zestawić go z godzinami potrzebnymi do wykonania konkretnego etapu. Przy większych trzeba wziąć pod uwagę wszystkie dni od pierwszego do ostatniego użycia. 

Tworząc zestawienie potrzebnych maszyn należy uwzględnić także koszt dostarczenia materiałów na budowę. Trzeba przewidzieć wynajem kontenerów na śmieci, przyjazdy betoniarek czy nawet budowę miasteczka kontenerowego.

Czy warto umieszczać kosztorysy na swojej stronie internetowej? 

Część firm wykonujących usługi budowlane umieszcza przykładowe kosztorysy na swoich stronach. Ma to być sposób na przyciągnięcie klientów otwartym podejściem i dobrą komunikacją. 

Warto jednak pamiętać, że kosztorys firmy budowlanej realizujących budowę podobnego konstrukcyjnie obiektu w kilku miejscach za każdym razem jest inny. Pod uwagę należy wziąć zmienne ceny towarów, lokalizację czy prace dodatkowe. W związku z tym jeśli kosztorys pojawia się na stronie internetowej, powinien mieć wartości podane w widełkach albo być ślepy. 

Kosztorys budowlany pozwoli Ci na lepsze gospodarowanie zasobami

Sporządzenie kosztorysu nie zawsze jest obowiązkowe. Nie będzie konieczny przy pracach o niewielkiej skali i niewymagających kredytowania ze środków zewnętrznych. Jednak niezależnie od rodzaju zlecenia kosztorys budowlany przydaje się do zaplanowania kolejności wykonywanych prac. Często ułatwi też określenie potrzeb sprzętowych czy problemów logistycznych.

Kosztorys budowlany to znakomity sposób na określenie kosztów całkowitych budowy. Przejrzyste zestawienie w razie potrzeby ułatwia szukanie oszczędności. Pozwala też na ocenę, czy któryś etap lub rozwiązanie można pominąć. 

Często wysokie koszty dotyczą zakupu narzędzi i maszyn budowlanych, niezbędnych do wykonania danego etapu prac. Alternatywą może być wynajem maszyn budowlanych. W tym celu warto skorzystać z usług BM RENT – The CAT Rental Store, gdzie można uzyskać kompleksowe wyposażenie placu budowy. 

Wypożyczenie mocnego i wydajnego sprzętu może też przyspieszyć konkretny etap pracy. Wówczas obniżenie kosztów będzie widoczne w postaci mniejszej liczby roboczogodzin.