5 kroków, aby poprawić bezpieczeństwo operatora

Operatorzy często pracują w trudnych warunkach, m.in. odpowiadają za wykonywanie wykopów, załadunek i przemieszczanie mas ziemnych, odspajanie i przewożenie urobku oraz sortowanie i rozmieszczanie materiałów na składowisku. Ten typ pracy charakteryzuje się występowaniem wielu czynników stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia, wynikających m.in. z warunków klimatycznych, monotonii pracy, stresu oraz presji czasu będącej efektem dotrzymania terminowości robót. Wszystkie te elementy obniżają koncentrację, powodują szybsze zmęczenie i zwiększają wypadkowość przy pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy od wielu lat gromadzi dane dotyczące wypadków przy pracy na maszynach budowlanych. Wynika z nich, że najliczniejsze wypadki mają miejsce przy operowaniu maszynami do robót ziemnych. Wśród poszkodowanych, aż 40% stanowią obrażenia śmiertelne, a połowa to ciężkie obrażenia ciała.

„Szacuje się, że blisko 80% zaistniałych wypadków było
uwarunkowanych umiejętnościami i zachowaniem się
operatorów maszyn.”

Dla Bergerat Monnoyeur kwestia bezpieczeństwa pracy jest bardzo ważna. Priorytetowo traktujemy potrzebę kształcenia operatorów maszyn Cat. Każdorazowo, przy przekazaniu maszyny, podczas szkolenia, zwracamy uwagę na właściwe i bezpieczne metody pracy, omawiamy prawidłowe nawyki i zachowanie operatorów.

Zachęcamy każdego operatora, na każdej zmianie, do stosowania proponowanych przez nas 5 kroków, zwiększających bezpieczeństwo pracy na maszynie budowlanej.

Krok 1: Zacznij od dokładnego sprawdzenia maszyny

Pierwszym krokiem jest dokładne obejście całej maszyny i upewnienie się, że urządzenie, tak samo ja Ty, jest gotowe do pracy. Nawet kiedy się spieszysz, żeby jak najszybciej zacząć pracę, nigdy nie pomijaj tego kroku. Szczegółowe sprawdzenie urządzenia zajmie około 10-15 minut, a dzięki temu będziesz pewny, że maszyna jest w porządku. Oto kilka wskazówek na co zwrócić uwagę:

  • Codziennie zaczynaj kontrolę obchodząc maszynę w tej samej kolejności. Zwiększysz w ten sposób prawdopodobieństwo dostrzeżenia, że z urządzeniem coś jest nie tak.
     
  • Sprawdź wszystkie systemy, zwracając uwagę na pęknięte spoiny, luźne nakrętki lub śruby, obecność wycieków, czarne ślady na lakierze – wszystko, to co odbiega od normy, może prowadzić do awarii i problemów z bezpieczeństwem
     
  • Usuń wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia lub odpady wokół komory silnika. Zwiększają one ryzyko pożarów. Zabrudzenia na drabince lub schodach, mogą doprowadzić do potknięcia się i upadku
     
  • Przeprowadzić wizualne skanowanie całej maszyny oraz obszaru roboczego i zanotuj wszelkie potencjalne zagrożenia. Kiedy już znajdziesz się w kabinie, będzie Ci trudniej je zauważyć.
     

Krok 2: Prawidłowo wejdź do kabiny

Gdy już masz pewność, że Twoja maszyna jest w dobrym stanie, jesteś gotowy, aby wejść do kabiny. Nie lekceważ tego etapu, ponieważ to właśnie w tym miejscu dochodzi do większości urazów. Aby uniknąć upadku, przestrzegaj zasady trzech punktów podparcia. Na czym ona polega? Kiedy wsiadasz do maszyny, zawsze dwie ręce i stopę lub dwie stopy i jedną rękę trzymaj na maszynie. Nigdy nie próbuj wchodzić lub schodzić z maszyny odwrócony do niej tyłem albo z narzędziami lub innymi przedmiotami w rękach.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner-aktualnosci-bezpieczenstwo-1024x420.png

Krok 4: Uważenie obserwuj otoczenie

Bądź skupiony na swojej pracy nie pozwól, ale nie pozwól by pochłonęła Cię ona tak bardzo, że przestaniesz zwracać uwagę na otoczenie. Bezpieczna obsługa sprzętu wymaga, żeby mieć oczy dookoła głowy. Zachowaj czujność, zwracając uwagę na unoszące się w powietrzu materiały, potencjalne zagrożenie pożarowe i co najważniejsze, na inne maszyny i osoby znajdujące się w pobliżu. W szczególności:

  • Stosuj trzypunktową technikę skanowania: sprawdź kamerę cofania, lusterka, a także otoczenie obracając się i patrząc w kierunku, w którym planujesz się poruszać
     
  • Spójrz do tyłu zanim wykonasz jakikolwiek ruch w tym kierunku. Naturalną tendencją, szczególnie przy sterowaniu joystickiem, jest uderzenie w tył, a następnie odwrócenie się, aby spojrzeć za siebie. W tym czasie średnio mija około 3-5 sekund. Pomyśl, jak daleko może się przemieścić Twoja maszyna w ciągu tych kilku sekund
     
  • Nie pozwól, aby kamery lub technologia uśpiły Twoją czujność. Obecnie wiele maszyn wyposażonych jest w kamery cofania, a niektóre nawet w kamery boczne gwarantujące panoramiczny widok 360 stopni. Stosowane są również systemy wykrywające obiekty, jak radary, które ostrzegają Cię kiedy Twoja maszyna znajdzie się zbyt blisko obiektów lub ludzi. Wszystkie te rozwiązania to świetne narzędzia poprawiające Twoje bezpieczeństwo, ale to tylko narzędzia. Nie pozwól im zająć swojego miejsca i nie rezygnuj z samodzielnego weryfikowania sytuacji.
     

Krok 5: Zakończ dzień dokładnie tak samo, jak go zacząłeś

Po zakończeniu pracy często spieszymy się, aby wrócić do domu. To moment kiedy łatwo można stracić czujność. Nie spiesz się, zwolnij i upewnij się, że:

  • Zaparkowałeś lub ustawiłeś maszynę w pozycji neutralnej – czyli zaciągnąłeś hamulec postojowy i opuściłeś narzędzia robocze przed wstaniem z fotela (należy to robić za każdym razem, gdy wstajesz z fotela, nawet jeśli fizycznie nie opuszczasz maszyny)
     
  • Wykonałeś szybkie wizualne skanowanie sprzętu, gdy już znalazłeś się na ziemi, szukając ewentualnych uszkodzeń lub innych oznak zwiastujących problem z maszyną
     

Aby uzyskać więcej wskazówek, jak zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo odwiedź stronę safety.cat.com