Kompaktowe ładowarki kołowe Cat 906 i 908

Kompaktowe ładowarki kołowe Cat 906 i 908, to następcy popularnych i sprawdzonych maszyn serii M. Co do zaoferowania mają ładowarki kołowe Cat następnej generacji?

Po pierwsze nowe ładowarki Cat to największy komfort pracy dla operatora oraz niższe koszty posiadania maszyny. Po drugie, oferują niepowtarzalną wielofunkcyjność, dzięki bardzo łatwej wymianie i szerokiej dostępności kompatybilnych osprzętów. I po trzecie, dostępnych jest wiele różnych konfiguracje tych maszyn, dedykowanych do specyficznych aplikacji.

Nowe kompaktowe ładowarki kołowe Cat to zupełnie nowe maszyny. Mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądają dość podobnie do modeli poprzedniej generacji, to zmieniło się w nich właściwie wszystko, dzięki czemu Cat 906 i Cat 908. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim zaletom tych maszyn.

Jeszcze większy komfort operatora

Centrum nowych ładowarek jest fotel operatora. Dostępnych jest kilka wersji fotela, w tym wariant premium z podgrzewaniem i wentylacją. Ponadto w nowej kabinie znalazł się monitor sterujący nowej generacji, który zapewnia dostęp do informacji i ustawień maszyny. Pozwala on operatorowi na konfigurację reakcji przekładni hydrostatycznej, ustawienie czasu automatycznego wyłączania silnika podczas pracy na biegu jałowym oraz zmianę trybu pracy układu napędowego. Krótko mówiąc: nowe ładowarki kołowe Cat można ustawić zgodnie z własnymi preferencjami, aby praca szła nam lepiej i była przyjemniejsza.

Wspólnym elementem konstrukcji wszystkich maszyn NextGen (następnej generacji) jest szczelna kabina utrzymująca minimalne nadciśnienie wewnątrz, dzięki czemu do kabiny dostaje się mniej zanieczyszczeń z powietrza z zewnątrz. Inną istotną zmianą są duże, płaskie i jednoczęściowe szyby z przodu i z tyłu kabiny, które zapewniają aż o 60% większy obszar pracy wycieraczek.

W fotelu operatora zamontowano elementy sterujące, poprawiające ergonomię. Wielofunkcyjny joystick umożliwia operatorowi zmianę wielu ustawień bez odrywania od niego dłoni – pozwala m. in. na sterowanie kierunkiem i prędkością jazdy, proporcjonalną regulację przepływu oleju w dodatkowym układzie hydraulicznym, regulację natężenia przepływu oleju hydraulicznego, a także blokadę mechanizmu różnicowego.

Po raz pierwszy w maszynach tej wielkości zastosowano kilka rozwiązań dostępnych do tej pory jedynie w dużych ładowarkach. Nowością w tej klasie jest funkcja powrotu osprzętu do zadanego położenia. Chroni ona operatora przed niepotrzebnymi wstrząsami i wibracjami wywołanymi na przykład łyżką uderzającą o podłoże. Co więcej, korzystanie z powrotu osprzętu do zadanego położenia, pozwala wydłużyć żywotność krawędzi tnącej łyżki nawet o 20% a także przyspiesza wykonywanie powtarzalnych zadań. Innym rozwiązaniem zwiększającym komfort operatora jest funkcja łagodnego zatrzymania siłownika, która również ogranicza zbędne wstrząsy maszyny.

Oszczędny i wydajny układ napędowy

Nowy silnik Cat C2.8, choć ma taką samą moc maksymalną 55,7 kW (74 KM), to zapewnia aż o 13% większy moment obrotowy, pozwalając na uzyskanie lepszych osiągów podczas jazdy oraz zwiększenie przyczepności. Wyposażono go w moduły oczyszczania spalin DPF, dzięki którym spełnia europejskie wymogi dotyczące norm emisji spalin Stage V.

W najnowszej wersji ładowarek znalazła się też przekładnia typu „shift-on-the-go“ umożliwia uzyskanie prędkości jazdy aż do 40 km/h. Pozwala ona na płynne przejście z zakresu wolnych biegów na szybką jazdą, bez konieczności zatrzymania maszyny i zmiany ustawień skrzyni. Dodatkowo powiększono wielkość zbiornika paliwa, w modelu 906 aż o 30%, a w modelu 908 o 12%, co pozwala na wydłużenie cykli roboczych.

Świetnym rozwiązaniem, które znalazło się w nowych ładowarkach jest opcjonalna funkcja zmiany kierunku obrotów wentylatora. Funkcja ta przyda się szczególnie wtedy, gdy maszyna pracuje w zapylonym środowisku, ponieważ pomaga utrzymywać czystość lameli chłodnicy, a tym samym zwiększyć efektywność pracy układu chłodzenia. Przy ustawieniach fabrycznych w trybie automatycznym, co 10 minut kierunek obrotów jest zmieniany na 10 sekund (zarówno częstotliwość, jak i czas pracy wentylatora na ciągu wstecznym można ustawić samodzielnie, wybierając odpowiednią opcję z menu lub włączając go doraźnie przyciskiem w kabinie).

Doskonalsza konstrukcja i hydraulika

Ładowarki Cat 906 i Cat 908 zostały wyposażone w nowy zawór kompensatora ciśnienia, który pozwala operatorom na jednoczesne sterowanie osprzętem i płynną obsługę narzędzi elektro-hydraulicznych. Zawór ten zwiększa ciśnienie robocze w obwodzie dodatkowym ułatwiając pracę i sterowanie maszyną.

We wszystkich modelach powiększono pojemność łyżek, co w rezultacie jeszcze bardziej podnosi możliwości operacyjne kompaktowych ładowarek kołowych Cat. Standardem w nowych maszynach są też lampy LED o dużej mocy, które zapewniają lepsze oświetlenie otoczenia w czasie pracy w warunkach słabej widoczności. W odróżnieniu od konwencjonalnych świateł LED do jazdy po drogach, oświetlenie oferowane w ładowarkach Cat posiada zintegrowane z obudową rezystory, które w trakcie nagrzewają się, topią śnieg i lód, co poprawia efektywność świecenia w niskich temperaturach otoczenia oraz podczas intensywnych opadów.

Opcjonalna konfiguracja ładowarki Cat 908 do podnoszenia ciężkich ładunków, nowa w tej klasie wielkości, jest idealna dla klientów z branży rolniczej, przemysłowej i gospodarki odpadami. W połączeniu z opcjonalną funkcją zmiany kierunku obrotów wentylatora konfiguracja do podnoszenia ciężkich ładunków zapewnia rolnikom zwiększoną wydajność i niezawodność. Dostępne opony pełne i konfiguracja do podnoszenia ciężkich ładunków sprawiają, że nowa ładowarka kołowa 908 jest idealna do zastosowań w przemyśle i gospodarce odpadami.

Leave a Reply

Your email address will not be published.