Nie daj się upałowi! – zasady bezpieczeństwa które warto znać

Dla branży budowlanej sezon letni to zazwyczaj najgorętszy okres, nie tylko ze względu na pogodę, ale na ilość pracy i goniące terminy. Może to oznaczać długie godziny spędzone na słońcu, w bardzo wysokich temperaturach. W jaki sposób zadbać o zdrowie swoje i swoich pracowników? Jak wysokie temperatury wpływają na nas i nasze maszyny?

W czasie upałów warto przestrzegać kilku prostych zasad, które zwiększą bezpieczeństwo Twoje i Twoich pracowników podczas pracy w najgorętszych dniach lata.

Jak zapobiegać problemom związanym z upałem?

Trzy najważniejsze sposoby zapobiegania problemom związanym z upałem na placu budowy to:

  • Woda
    Utrzymuj miejsce pracy dobrze zaopatrzone w wodę i zachęcaj wszystkich do picia co najmniej jednej szklanki na godzinę. Dobrze jest unikać napojów, które zawierają duże ilości cukru i kofeinę.
     
  • Odpoczynek
    Zaplanuj dużo przerw – dodatkowo w najgorętsze dni – i spraw, aby były one obowiązkowe dla wszystkich pracowników.
     
  • Cień
    Zapewnij cień w postaci namiotów lub markiz, zwłaszcza jeżeli na Twoim placu budowy nie ma drzew ani budynków, które zapewniłyby naturalne wytchnienie od słońca.

Oprócz podstawowych sposobów radzenia sobie z upałem wymienionych powyżej, warto uwzględnić również dodatkowe czynniki, które poprawią nasz komfort i bezpieczeństwo latem:

  • Spożywaj lżejsze posiłki (bez ciężkich, tłustych potraw) w najgorętszej porze dnia
     
  • Noś lekkie, jasne, odprowadzające wilgoć ubrania, stosuj kremy przeciwsłoneczne i zakładaj okulary przeciwsłoneczne
     
  • Powstrzymaj się od włączania i wyłączania klimatyzacji, co bardzo obciąża organizm. Przy częstym wysiadaniu z maszyny zadbaj, by różnica temperatur wynosiła około 10 oC. Dzięki temu unikniesz szoku termicznego
     
  • Zwracaj uwagę na swoje ciało – jeśli poczujesz zawroty głowy lub oszołomienie, powiedz o tym współpracownikowi i znajdź wygodne miejsce na przerwę

Jak rozpoznać oznaki udaru cieplnego?

Skutki upałów są bardzo groźne dla zdrowia. Zlekceważenie niepokojących symptomów i brak szybkiego działania, może spowodować poważne komplikacje, a nawet śmierć. Do tego należą objawy takie jak:

  • Odwodnienie
    Nadmierne pocenie się, zmęczenie, odczucie pragnienie a także skurcze brzucha, rąk lub nóg. To oznaki kurczu mięśni wywołane odwodnieniem i utratą soli w czasie pracy w upale
     
  • Znużenie cieplne
    Zmęczenie, dezorientacja, nudności, ból głowy, przyspieszony puls, szybkie bicie serca oraz wilgotna i lepka skóra mogą być wynikiem przegrzania ciała. Objawy te mogą pojawić się nagle lub narastać z biegiem czasu, szczególnie w trakcie długotrwałego wysiłku. Zignorowanie ich może doprowadzić do udaru cieplnego
     
  • Udar
    Udar cieplny to największe zagrożenie wywołane upałem. Objawami udary mogą być podwyższona temperatura ciała, wahania nastroju, utrata przytomności, drgawki, wymioty i biegunka. Gdy temperatura ciała osiągnie 40 oC. mózg, serce, nerki i mięśnie mogą ulec uszkodzeniu, doprowadzając do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Na tym etapie konieczna jest pomoc lekarza

Szczególnie zagrożone są osoby, które ukończyły 65 lat, mają nadwagę lub przyjmują leki. Są one bardziej podatni niż inni na problemy związane z przegrzaniem organizmu.

Dowiedz się, co zrobić, gdy zobaczysz oznaki udaru cieplnego

Porozmawiaj ze swoim zespołem, aby wiedział jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze u siebie i u innych. Ofiary znużenia cieplnego lub udaru nie zawsze są świadome tego, co dzieje się z ich ciałami, dlatego zachęcaj pracowników, aby zwracali wzajemnie na siebie uwagę. Kiedy ktoś ma objawy udaru, należy przenieść go w zacienione, najlepiej klimatyzowane miejsce i schładzać np. poprzez spryskanie wodą, rozpięcie ubrania czy zimne okłady. Wskazane jest również wachlowanie, dzięki czemu umożliwimy ruch powietrza wokół poszkodowanego. Jeśli poszkodowany jest przytomny, można go ułożyć na plecach, z uniesioną głową. Osobę nieprzytomną, należy ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej. W razie potrzeby zadzwoń pod numer 112.

Źródło: www.gov.pl

Twoje maszyny również wymagają uwagi
 

Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa w upale dni jest najwyższym priorytetem. Jednak rosnące temperatury powodują również, że maszyny pracują ciężej, komponenty są obciążone i przyspiesza się ich zużycie. Podejmij następujące kroki, aby chronić swoją flotę:

  • Przed zakupem maszyny zapoznaj się z opcjami pakietów chłodzących i wybierz taki, który pasuje do Twojego zastosowania.
     
  • Bądź sumienny podczas codziennych inspekcji kontrolnych – zawsze sprawdzaj poziom płynu hydraulicznego, oleju silnikowego i płynu chłodzącego, a także ciśnienie w korku chłodnicy i uszczelce, przewody, klimatyzację i ciśnienie w oponach.
     
  • Codziennie usuwaj zanieczyszczenia z chłodnic, układów chłodzenia i wlotów / wylotów maski silnika.
     
  • Zachęcaj operatorów do płynnej zmiany biegów, równomiernego przyspieszania, stopniowego skręcania, jazdy z kontrolowaną prędkością i unikania buksowania kół.
     
  • Bacznie obserwuj temperatury i ciśnienia – telemetria może być bardzo pomocna w monitorowaniu stanu sprzętu i planowaniu napraw przed wystąpieniem awarii.
     
  • Kiedy nie używasz maszyn, przechowuj je z dala od słońca w suchym, osłoniętym miejscu.
     

„Bezpieczeństwo w upale to kwestia świadomości, dlatego zaplanuj trochę czasu na przeprowadzenie szkolenie jeszcze zanim nadejdą najgorętsze dni w roku. Jeśli cały Twój zespół zastosuje powyższych wskazówek, będziesz gotowy na zdrowy i produktywny sezon.

Źródło: https://www.bm-cat.com/