Nowa koparka kołowa Cat M320

Koparka kołowa Cat M320 doskonale poradzi sobie we wszelkiego rodzaju pracach – od prac ziemnych, przez kopanie rowów i układanie rur, aż po przeładunek na składowiskach odpadów. Cat M320 oferuje najwyższy komfort pracy oraz świetną produktywność przy niższych kosztach utrzymania.

Nowa koparka kołowa Cat M320 doskonale poradzi sobie we wszelkiego typu pracach ziemnych, w tym przy kopaniu rowów, układaniu rur, a także podczas przeładunku materiałów na wysypiskach śmieci. Zwiększony rozstaw osi, poprawia stabilność w trakcie pracy i zwiększa komfort podczas przejazdów zarówno po utwardzonej nawierzchni, jak i w terenie.

Większa moc i wydajność

Silnik koparki Cat C 4.4 o mocy 129,4 kW (174 KM) zapewnia jeszcze lepsze osiągi. Spełnia też normy emisji spalin Stage V (UE) i EPA Tier 4 Final świadczące o ograniczonej emisji tlenków azotu i zawartości cząstek stałych w spalinach. Maszyna może pracować na biodieslu.

Wśród funkcji podnoszących wydajność pracy można wymienić:

  • Automatyczny włącznik niskich obrotów biegu jałowego, dzięki któremu maszyna sama zrzuca obroty silnika, żeby ograniczyć spalanie.
  • Automatyczne wyłączanie silnika podczas pracy na biegu jałowym, które w przypadku dłuższej bezczynności maszyny wyłącza silnik zmniejszając spalanie i ilość przepracowanych roboczogodzin, co wpływa na wartość maszyny przy odsprzedaży.
  • Unikalny tryb zwiększonego udźwigu – rozwiązanie to pozwala przenosić większe ładunki i zwiększa uniwersalność zastosowań.

Ulepszeniom poddany został także układ hydrauliczny, który zwiększa efektywność pracy z różnym osprzętem Cat. Na przykład maszyna jest fabrycznie przygotowana do pracy z tiltrotatorami Cat, dzięki czemu wystarczy podpiąć do niej taki osprzęt i można od razu zaczynać pracę – bez konieczności robienia żadnych przeróbek, montażu dodatkowych wyświetlaczy itd.

Układ hydrauliczny automatycznie dobiera optymalną równowagę pomiędzy mocą a wydajnością, pozwalając operatorowi na bardziej precyzyjne sterowanie maszyną w trakcie pracy.

Tańsza eksploatacja

Projektując koparki kołowe nowej generacji, duży nacisk położono na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych maszyny, które po prostu obniżają zysk firmy. Koszty te obejmują między innymi czas potrzebny na obsługę codzienną i serwis, przeglądy itd. Dzięki temu udało się obniżyć łączne koszty konserwacji maszyny nawet do 10%.

Co zmieniono w nowej Cat M320, żeby osiągnąć taki wynik? Między innymi zastosowano nowy filtr oleju hydraulicznego o żywotności większej aż o 50%, który został wyposażony w zawór, uniemożliwiający przed wyciekami oraz zabezpieczający olej przed zanieczyszczeniem podczas wymiany filtra. Filtry oleju działają na 2 poziomach filtracji, a ich szacowana częstotliwość wymiany wynosi 3 000 godzin.

Dużym ułatwieniem jest też dostęp do punktów obsługi codziennej z poziomu podłoża – bardzo przyspiesza to pracę i jest bezpieczne dla operatora. Dodatkowo maszyna w standardzie oferuje centralne punkty smarowania, a opcjonalnie można wyposażyć ją w automatyczny układ smarowania.

Warto również zwrócić uwagę na system Product Link, który ułatwia zarządzanie flotą i serwisowanie maszyn. Zapisuje on najważniejsze informacje eksploatacyjne i kody usterek koparki, aby potem przekazać je odpowiednim pracownikom.

Komfort i bezpieczeństwo

Czym jeszcze wyróżnia się koparka Cat M320? Jeszcze większym komfortem operatora! Nowa, powiększona kabina dostępna jest w dwóch wariantach wyposażenia: Deluxe i Premium. Elementy sterujące są łatwo dostępne, a nowy monitor posiada dotykowy ekran i menu w języku polskim. W standardzie oferowane są dwie kamery, 1 tylna i 1 prawa-boczna, które poprawiają widoczność terenu wokół maszyny i zwiększają bezpieczeństwo pracy.

Wygodne staje się także samo uruchamianie maszyny. Koparka Cat M320 może być włączona za pomocą przycisku, kluczyka zbliżeniowego z funkcją Bluetooth® lub po wpisaniu kodu operatora. Co więcej, operator może utworzyć swój identyfikator, pod którym zapisze własne ustawienia koparki np. szybkość reakcji układu hydraulicznego, responsywność joysticków albo ustawienia przycisków.

Cat M320 – podsumowanie

Koparka M320 to niezawodny model nowej generacji, który zwiększa wydajność pracy, obniża koszty eksploatacyjne i znacznie poprawia komfort operatora. W rezultacie sterowanie maszyną jest wygodne i bardziej bezpieczne. Zminimalizowany zostaje poziom zmęczenia, a zakres zastosowań w terenie – rozszerzony.

Cat M320 – dane techniczne

SilnikCat C4.4
Moc maksymalna – ISO 14396:2002129 kW (174 KM)
Masa eksploatacyjna — wersja standardowa52 781 kg
Masa minimalna18 800 kg
Masa maksymalna21 200 kg
Maksymalna głębokość kopania6 030 mm
Maksymalny zasięg na poziomie podłoża9 290 mm
Maksymalna wysokość załadunku6 960 mm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *