Frezarki do asfaltu Cat – niezbędne maszyny do odbudowy drogi!

Sezon prac drogowych właśnie rusza. Drogowcy zabiorą się za naprawę dróg, dzięki czemu kierowcy będą mogli poruszać się wygodnie i bezpiecznie. Jedną z powszechniejszych prac wykonywanych na drogach jest wymiana górnej warstwy asfaltu.

Pierwszym etapem takiej pracy jest frezowanie, czyli proces usunięcia starej, zużytej powierzchni drogi. Do takiej pracy niezbędne są  specjalistyczne maszyny, takie jak frezarki do nawierzchni Caterpillar – modele Cat PM310, Cat PM 312 i Cat PM313.

Frezowanie – co to jest?

Frezowanie asfaltu umożliwia przeprowadzenie remontu na drodze, a jeśli odbywa się przy użyciu dobrych maszyn, ograniczony zostaje czas wyłączenia z ruchu remontowanego odcinka.

Dzięki frezowaniu:

  • przygotowywane zostają złącza dla nowej nakładki,
  • przywraca się poziom zapadniętym studzienkom,
  • wycina się wąską rynnę do położenia (np. światłowodów)

Wybierając maszyny drogowe do frezowania, warto kierować się ich wydajnością, wielkością zadania lub żądną zwrotnością.

Na czym polega proces frezowania?

Bęben frezujący wyposażony w dużą liczbę wymiennych frezów obraca się i usuwa materiał z górnej części drogi. Jest dociskany do podłoża aż do chwili osiągnięcia zleconej głębokości frezowania. Co ciekawe, konstrukcja bębna frezarki opiera się na przeciwnym kierunku ruchów frezów w stosunku do ruchu samej frezarki. Celem takiej konstrukcji jest zwiększenie bezpieczeństwa całego procesu. Nie ma miejsca na niekontrolowany ruch maszyny, który byłby napędzany przez bęben tnący.

W jaki jeszcze sposób maszyny drogowe do frezowania umożliwiają przeprowadzenie procesu? Operator frezarki może kontrolować głębokość frezowania poprzez podnoszenie lub opuszczanie bębna regulując wysokość maszyny na kolumnach, do których przymocowane są gąsienice jezdne. Są dwie możliwości wykonania takiej operacji: ręcznie lub za pomocą elektronicznego układu automatycznej niwelacji.

Frezarki Cat PM310, Cat PM312 i Cat PM313

W ofercie Cat znajdują się trzy modele niezawodnych frezarek: Cat PM310, Cat PM312 i Cat PM313. Modele te wyróżniają się wydajnością i dużą zwrotnością.


W efekcie możliwe jest usuwanie całej głębokości dróg wykonanych z asfaltu oraz betonu i zachowanie nad tym nadzoru. Zastosowany system niwelacji z kontrolą głębokości i kąta nachylenia pozwala na ciągłą i precyzyjną kontrolę profilu drogi.

Na szczególną uwagę zasługuje też wytrzymały układ napędowy, składający się z czterech gąsienic o konstrukcji sprawdzonej w spycharkach. W rezultacie maszyny posiadają najlepszą przyczepność w trakcie pracy i przejazdów.

Silniki frezarek Caterpillar spełniają europejskie normy emisji spalin. Ich praca jest kontrolowana przez komputer zarówno na biegu jałowym, jak i przy prędkościach roboczych bębna frezującego, który optymalizuje zapotrzebowanie na moc silnika. Pozwala to na obniżenie emisji spalin, a temperatura silnika jest utrzymywana w bezpiecznym zakresie – układ chłodzenia, podobnie jak inne układy, pracuje w optymalnie wydajny sposób. Prędkość frezowania jest dostosowywana automatycznie do obciążenia układu bębna frezującego.

Maszyny do robót drogowych Cat mają zintegrowaną technologie, dzięki którym praca operatora jest bardziej precyzyjna a jednocześnie szybsza i łatwiejsza. Frezarki Caterpillar wyposażone są w szereg rozwiązań ułatwiających pracę i podnoszących jej jakość, jak możliwość kontroli wcinek, frezowanie rampy i wiele innych, a po wyposażeniu w dodatkowy sprzęt – frezowanie w 3D! Kontrola procesu frezowania może odbywać się zarówno ze stanowiska operatora, jak i z tyłu maszyny.

Na wygodę operatora wpływa też amortyzowany fotel i przesuwane na zewnątrz stanowisko,  podświetlana klawiatura i oświetlenie obszaru pracy w trybie dziennym i nocnym. Wydajny system odpylający zdecydowanie obniża zapylenie wokół maszyny. Lepszą widoczność operatorzy uzyskują też dzięki zastosowaniu zewnętrznych kamer.

Caterpillar – zawsze na pozycji lidera

Maszyny do budowy dróg oferowane przez Caterpillar spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających firm i operatorów sprzętu. Dzięki nowoczesnym frezarkom, skutecznie i sprawnie przeprowadzisz zaplanowane działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.