Ile pieniędzy tracisz przez pracę na biegu jałowym?

Paliwo jest jednym z największych kosztów pracy maszyny. Praca na biegu jałowym powoduje zużycie paliwa i generuje niepotrzebne koszty, przez co spada rentowność. Ile pieniędzy tracisz z powodu paliwa zużywanego na biegu jałowym?

Maszyna działająca na biegu jałowym oznacza pracę silnika bez żadnego obciążenia (poza wewnętrznymi oporami). Czasami określa się to mianem wolnych obrotów, ponieważ na biegu jałowym silnik pracuje na najniższych obrotach utrzymywanych bez jego obciążenia.

Dlaczego warto ograniczyć pracę na biegu jałowym? Mówiąc wprost, maszyny pracujące na biegu jałowym nie tylko nie zwiększają produkcji, ale dodatkowo generują niepotrzebne koszty, których głównym elementem jest przepalone paliwo.

Koszty pracy na biegu jałowym szybko się kumulują

Koszty paliwa spowodowane pracą na biegu jałowym, bardzo szybko się kumulują. Zobaczmy jak duży jest wpływ pracy na biegu jałowym na generowane koszty, przyjmując następujące parametry:

  • Roczny czas pracy: 1500 h
  • Okres posiadania maszyny: 5 lat
  • Średni koszt paliwa: 5,00 zł
  • Paliwo wypalane na biegu jałowym: 3,5 l/h
Cechy pracy na biegu jałowymCzas pracy na biegu jałowym w hSpalanie na biegu jałowym l/hRoczny koszt pracy na biegu jałowymSkumulowany koszt pracy na biegu jałowym w ciągu 5 lat
20%3003,5 l/h5 250 zł26 250 zł
25%3756 562 zł32 810 zł
30%4507 875 zł39 375 zł
35%5259 188 zł45 938 zł
40%60010 500 zł52 500 zł

Jak pokazuje powyższe wyliczenie, starty paliwa spowodowane pracą na biegu jałowym mogą być ogromne i to nawet w przypadku zaledwie jednej maszyny.

Straty paliwa, to nie wszystko

Oczywiście straty paliwa, to największa część utraconego zysku, ale nie jedyna. Ponieważ silnik maszyny na biegu jałowym jest włączony, to pracuje również licznik motogodzin. Z tego powodu, trzeba szybciej dokonać przeglądów, wymiany filtrów i innych płynów eksploatacyjnych. A każda część i każdy przyjazd serwisu kosztuje. Dodatkowe motogodziny przepracowane na biegu jałowym obniżają też cenę przyszłej odsprzedaży maszyny.

Śledź dane na temat czasu pracy na biegu jałowym

Nowoczesne maszyny wyposażone są w technologie, które umożliwiają precyzyjne śledzenie wielu danych na temat maszyny, w tym również czasu pracy na biegu jałowym (oraz ogólnie całego spalania). Jak sprawdzić te informacje w aplikacji My.Cat.Com?

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

1. Zaloguj się na stronie My.Cat.Com
Jeśli masz problemy z zalogowaniem się, skontaktuj się z działem wsparcia.
 


2.W menu na górze strony wybierz opcję Lista i kliknij w wybrany model.
Możesz też w użyć lupki Zasoby, żeby odnaleźć maszynę np. po numerze seryjnym.

3. W widoku wybranego modelu, na liście z boku ekranu, wybierz opcję Wykorzystanie

4. Z prawej strony ekranu wyświetlone są informacje na temat % czasu pracy na biegu jałowym.
 

Aplikacja pozwala też na przełączenie widoku godzin na litry – wtedy możemy sprawdzić rzeczywiste zużycie w danym trybie pracy.
 

Jak więc widać, My.Cat.Com to świetne narzędzie do kontrolowania pracy maszyn (a nawet jednej maszyny). Dzięki danym można w szybko i wygodnie sprawdzić ile kosztuje nas paliwo, ile czasu zabiera praca na biegu jałowym oraz wiele innych rzeczy. Dysponując takimi informacjami możemy zastanowić się, jak poprawić efektywność, żeby poprawić rentowność naszej firmy.

Źródło : https://www.bm-cat.com/pl-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.