Maszyny przydatne w branży leśnej

Niektórzy twierdzą, że drewno staje się surowcem tak cennym, jak ropa czy gaz. Świadczy o tym najlepiej wzrost ceny tarcicy, która w ciągu zaledwie 12. miesięcy od marca ubiegłego roku, podrożała o 270%. Eksperci upatrują w tym szansy dla branży drzewnej, w zwiększeniu przetwarzania drewna przez polskie firmy, a co za tym idzie modernizację maszyn wykorzystywanych do prac z tym surowcem.

Wykorzystanie maszyn Caterpillar w lesie nie jest czymś nowym. Już ponad 90 lat temu w USA zauważono ich potencjał do prac w branży drzewnej. Obecnie Caterpillar oferuje udoskonalony, niezawodny sprzęt do przemysłu drzewnego, w tym między innymi do pracy w tartaku, ładowania dłużyc drewna i zrębki.

Ładowarki kołowe Cat

Pierwszymi ważnymi maszynami są małe, średnie i duże (kompaktowe) ładowarki kołowe, które wyróżniają się wysoką wydajnością i wszechstronnością. Ładowarki kompaktowe Caterpillar mają krótki czas trwania cykli roboczych, przeznaczone są do małych i średnich zakładów drzewnych i mogą przenosić dużą ilość drewna. Małe i średnie ładowarki kołowe to z kolei maszyny, które cechuje dobra manewrowość, duża siła, udźwig i trakcja. Sprawdzają się nie tylko na terenach leśnych, ale także na placach budowy i placach składowania sypkich materiałów.

Koparki do prac przeładunkowych

Czym cechują się koparki do prac przeładunkowych? Ich przemyślana konstrukcja ma na celu podniesienie nie tylko skuteczności pracy, lecz także wygody użytkowania. Koparki spełniają normy emisji spalin, są trwałe, wydajne i łatwe w obsłudze technicznej. Ich moc silnika jest stała, niezależnie od warunków pracy. Specjalne technologie umożliwiają oszczędzanie paliwa bez uszczerbku na produktywności.

Ładowarki teleskopowe

Podczas wykonywania prac leśnych przydatne są także ładowarki teleskopowe. Dlaczego? Ich zaletą jest bardzo dobra widoczność wraz z optymalnymi parametrami udźwigu i zasięgu. Podobnie jak wszystkie maszyny CAT, ładowarki teleskopowe mają wytrzymałą konstrukcję, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji.

Koparki gąsienicowe

Pracę w najcięższych warunkach wykonają koparki gąsienicowe wyposażone w specjalne głowice, przystosowane do komfortowej pracy z drewnem – niezależnie od jego rodzaju. Koparki gąsienicowe gwarantują wysoką prędkość, moc i wydajność w czasie działania. Wszystko za sprawą nowoczesnych systemów technologicznych. W koparkach gąsienicowych zastosowano części, które obniżają koszty konserwacji i zużycie paliwa nawet o kilkadziesiąt % .

Koparko-ładowarki

Na terenach leśnych, na których nie jest możliwe używanie dużego sprzętu, sprawdzą się koparko-ładowarki. Mają małe rozmiary i różne konfiguracje. W czasie wyboru koparko-ładowarki warto zwrócić uwagę na masę i moc maszyny, spalanie, rodzaj napędu, wielkość kół, rodzaj sterowania, zasięg kopania, narzędzia robocze i wyposażenie.

Ładowarki o sterowaniu burtowym

Jeśli planowana praca jest ciężka, a priorytetem przy wyborze maszyny jest wysoka zwrotność, wydajność i siła maszyny, warto wykorzystać ładowarki gąsienicowe o sterowaniu burtowym. Maszyny te mogą pracować z różnego rodzaju osprzętem leśnym, np. frezarką do pni oraz rębakami. Sprawdzą się m.in. przy profilowaniu terenu.

fot. Maciej Galanto

Walce i równiarki do budowy dróg leśnych

Dzięki walcom wibracyjnym do gruntu, da się efektywnie wybudować drogi leśne. Walce są szybkie i wydajne w ubijaniu, bez problemu pokonują wzniesienia. Wśród maszyn Caterpillar znajdziesz kilkanaście modeli walców różniących się mocą, masą eksploatacyjną i szerokością wału. Podobne efekty osiągniesz przez zastosowanie równiarek samobieżnych Caterpillar. Ich wydajność, zaawansowana elektronika i hydraulika wysuwają równiarki na wysokie pozycje wśród najważniejszych maszyn do budowy dróg leśnych.

W ofercie Caterpillar dostępny jest również osprzęt do pracy w przemyśle drzewnym – od załadunku po transport drewna. Więcej informacji na ten temat znajduje się w katalogu drzewnym. Zawarte informacje dotyczą zarówno historii i doświadczenia produkcji maszyn Caterpillar, jak i ich charakterystyki technicznej.