Nowoczesne instalacje komunalne – recepta na śmieci?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku przeciętny mieszkaniec Polski wyprodukował 332 kg odpadów komunalnych, czyli o 7 kg więcej niż w roku 2018 i o 49 kg więcej niż w roku 2015. Trend wzrostowy w produkcji wytwarzanych odpadów będzie się utrzymywał w najbliższych latach, dlatego odpowiednie gospodarowanie odpadami nabierze jeszcze większego znaczenia niż obecnie. Niezbędne stanie się jak najbardziej efektywne wykorzystanie istniejących terenów przeznaczonych do składowania odpadów, w czym dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane maszyny przeznaczone do tego typy prac.

Z perspektywy podmiotów prowadzących działalność związaną z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, jednym z ważniejszych wyzwań jest efektywna eksploatacja dedykowanych instalacji do przetwarzania i składowania odpadów, zgodnie z obowiązującymi normami. Chodzi o to, by jak najlepiej wykorzystać obszar składowiska oraz ograniczyć jego wpływ na środowisko. Dlatego zebrane odpady poddawane są procesowi zagęszczania i przykrywane wierzchnią warstwą izolacyjną.

Ze względu na charakterystykę terenu, praca na instalacji komunalnej wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, przystosowanego do pracy w takich warunkach. Maszyny narażone są na grząskie podłoże, zanieczyszczenia i inne trudności wynikające z rodzaju odpadu i ukształtowania terenu. Sprzęt tego typu, musi też zapewniać wysoką efektywność i wydajność pracy – i to zarówno pod względem zużycia paliwa, jak i parametrów pracy, takich jak zagęszczanie.

Maszyny Caterpillar – odpowiedź na potrzeby składowisk odpadów

Praktyczne rozwiązania, będące odpowiedzią na potrzeby składowisk odpadów, przygotowała amerykańska firma Caterpillar. Mamy je w swojej ofercie jako jedyny oficjalny dystrybutor maszyn Cat w Polsce. Są to między innymi:

  • spycharki,
  • kompaktory do pracy na składowiskach,
  • ładowarki gąsienicowe,
  • ładowarki kołowe – zarówno małe, jak i średniej wielkości,
  • koparki do prac przeładunkowych,
  • koparki gąsienicowe z długim ramieniem,
  • ładowarki o sterowaniu burtowym,
  • ładowarki teleskopowe,
  • wozidła przegubowe.

Maszyny zaprojektowane zostały w taki sposób, by wpisywać się w rozwiązania proekologiczne. Poniżej charakteryzujemy ich część.

Kompaktory do prac na składowiskach

Kompaktory Cat znacznie wydłużają okres eksploatacji składowisk. Ich głównym zadaniem jest zagęszczenie odpadów, dzięki czemu zmniejszamy ich objętość. Dużym ułatwieniem w tym procesie zagęszczania jest system Cat Compact z technologią Machine Drive Power. Rozwiązanie to dzięki korelacji ugniecenia z oporem toczenia analizuje sztywność zagęszczanych odpadów. W dodatkowej opcji Cat Compact z algorytmem zagęszczania tworzone są mapy, które pokazują zapis pracy operatora i uzyskanego poziomu zagęszczenia. Dzięki temu operator może uzyskać optymalny i równomierny poziom zagęszczenia na niemal całej powierzchni instalacji.

Dzięki zastosowaniu napędu mechanicznego kompaktory Cat osiągają jednakowe osiągi w całym okresie użytkowania. Dostępne są 3 rodzaje okołkowania, w zależności od rodzaju odpadu. Dobrze dobrany rodzaj kół wpływa na większą wydajność pracy i wysoki stopień zagęszczenia. Aktualnie dostępne są kompaktory Caterpillar: 816K (masa eksploatacyjna – 26 t, silnik o mocy 212 KW), 826K (masa eksploatacyjna – 40 t i 324 KW) oraz 836K (56 ton i silnik o mocy 419 KW).

Spycharki do pracy na składowiskach

Stabilna, sztywna konstrukcja, mechaniczna skrzynia biegów oraz podniesione koło napędowe to kilka cech głównych spycharek Caterpillar. Dodatkowymi atutami tych maszyn są: tłumienie drgań, bezpieczeństwo podczas pracy na skarpach, zboczach i stromych płaszczyznach. Spycharka może być skonfigurowana do potrzeb i konkretnych warunków pracy. Najnowszym rodzajem spycharki dedykowanych do prac na składowiskach jest model D6 WH. Maszyna ta znacząco różni się od wersji standardowej. Posiada pakiet specjalnych osłon, które zabezpieczają jej pracę nawet w najcięższych warunkach, przez co praca jest mniej problemowa.

Ładowarki gąsienicowe do prac na składowiskach

Optymalizacji pracy w zakładzie sprzyjają też gąsienicowe ładowarki Cat do pracy na składowiskach. Jeden z modeli – Cat 963K – uznawany jest pod kątem użyteczności jako druga najważniejsza i najbardziej użyteczna maszyna, zaraz po kompaktorze. Wieloletnie doświadczenie w produkcji ładowarek gąsienicowych przez Cat spowodowało, że dzisiejsze modele serii K są bezpieczne, przyjazne środowisku i bardzo wydajne. Ładowarki gąsienicowe przydają się głównie do transportu odpadów, lecz często jest wykorzystywana jako maszyna pomocnicza np. układania dróg.

Ładowarki kołowe

Dlaczego również ładowarki kołowe Caterpillar wykorzystuje się przy przeładunku odpadów i materiałów do recyklingu? Dobrym przykładem jest ładowarka Cat® 938M, która wyznacza nowe standardy. Najważniejsze cechy, które przydają się przy pracy na składowiskach to możliwość ustawienia trybów pracy przeniesienia napędu oraz układu kierowniczego, co ma ogromne znaczenie przy pracy w ciasnych przestrzeniach. Maszyna ma bardzo zwartą konstrukcję i mały promień skrętu, dlatego doskonale sprawdza się na placach przeładunkowych. Dodatkowymi atutami jest możliwość pracy nawet na najbardziej wymagającym terenie, niski poziom hałasu, specjalnie zaprojektowane osłony i panel sterowania zaprojektowany z myślą o niemal intuicyjnej obsłudze. Dzięki zastosowaniu ramion o zwiększonym zasięgu oraz specjalistycznych łyżek możemy dostosować nasze ładowarki do załadunku ciężarówek tzw. ruchomych podłóg.

Maszyny Cat: sprzedaż, wynajem i najlepszy serwis

Cat posiada w swojej ofercie pełną gamę maszyn dedykowanych do prac na instalacjach komunalnych oraz składowiskach. Wyróżnia je niezawodność, wysoka wydajność pracy i niskie spalanie. Każda z maszyn przeznaczonych do pracy na składowisku, ma szereg rozwiązań przygotowanych z myślą o tej specyfice zadań, które poprawiają bezpieczeństwo i wydajność pracy. Interesująca jest też możliwość wynajmu maszyn do pracy na składowiskach wraz ze szkoleniem operatora, które pomoże w efektywnej pracy.

Ponadto, dzięki gęstej sieci oddziałów Bergerat Monnoyeur w Polsce (16 oddziałów) i największej liczbie mechaników polowych (ponad 100 serwisowych serwisowych), użytkownicy maszyn mają pewność, że maszyny będą otoczone najlepszą opieką serwisową w kraju.