Osuszacz zapewni na budowie właściwy poziom wilgoci. Dlaczego to tak ważne?

Zapewnienie właściwego poziomu wilgoci wewnątrz pomieszczeń jest niezbędne do prowadzenia prac wykończeniowych. Dobrej jakości osuszacz budowlany pozwala usunąć nadmiar pary wodnej. Dla ograniczenia kosztów warto rozważyć wypożyczenie maszyny.

Poziom wilgoci wewnątrz pomieszczenia ma spore znaczenie dla jego funkcjonalności. Z punktu widzenia użytkowników i całego obiektu utrzymywanie zbyt wysokiego poziomu wilgotności powietrza jest bardzo niekorzystne. Powoduje to rozmiękanie tynków i powstawanie zapachu stęchlizny. Może prowadzić też do namakania materiałów z drewna lub papieru przechowywanych wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, co negatywnie wpływa na zdrowie użytkowników. 

Na budowie lub przy dużych pomieszczeniach problem ten może rozwiązać osuszacz budowlanyUrządzenie zapewni właściwe warunki do wiązania materiałów wykończeniowych. Sprawdzi się również przy osuszaniu ścian przed remontem. Może być też wykorzystywane doraźnie. Z uwagi na okresowe zapotrzebowanie warto rozważyć wypożyczenie takiego sprzętu. 

Czym są osuszacze budowlane?

Zbyt duża wilgotność powietrza może być niekorzystna z punktu widzenia prowadzenia prac remontowych. Stałe przebywanie wewnątrz pomieszczeń bardzo wilgotnych również może mieć zły wpływ na zdrowie użytkowników. Dlatego warto sięgnąć po osuszacz budowlany, który usunie nadwyżki wilgoci i pomoże wprowadzić komfortowy klimat do wnętrza pomieszczenia. 

Każdy budowlany osuszacz powietrza jest urządzeniem, które zmniejsza zawartość pary wodnej wewnątrz pomieszczenia. Sprzęty różnią się sposobem działania i parametrami technicznymi. Część z nich wymusza skraplanie wilgoci w pomieszczeniu, z kolei inne pobierają powietrze i osuszają, korzystając z procesu skraplania. Maszyny charakteryzuje duża skuteczność w pomieszczeniach o sporej kubaturze, takich jak magazyny czy hale fabryczne. 

Kiedy osuszacz budowlany jest niezbędny? 

Para wodna jest częścią powietrza i nie da się jej usunąć całkowicie w naturalnych warunkach. Optymalny poziom wilgoci wewnątrz obiektów powinien być na poziomie 40-60%. Jeśli go przekracza, może być szkodliwy dla użytkowników, a także materiałów budowlanych użytych do wzniesienia i wykończenia obiektu. Dlatego w dużych pomieszczeniach potrzebny będzie osuszacz powietrza budowlany. Urządzenie do regulacji klimatu usunie nadwyżki wilgoci, utrzymując jej wartość na właściwym poziomie.

Skuteczny osuszacz budowlany przydatny będzie szczególnie w obiektach nieogrzewanych. Niska temperatura wewnątrz sprzyja utrzymywaniu się większej wilgotności. Często potrzeba zastosowania takiego sprzętu wynika z niewłaściwego wykonania izolacji przeciwwilgociowej lub jej uszkodzenia. Wówczas woda gruntowa prowadzi do nasiąkania ścian i podniesienia poziomu wilgotności w całym pomieszczeniu. W tym przypadku sprzęt działa jedynie doraźnie, ponieważ przyczyna nie zastanie usunięta. 

Osuszacz budowlany przydatny będzie także w sytuacjach awaryjnych. W sytuacji zalania lub podtopienia obiektu może pomóc w usunięciu nadwyżek wilgoci z wnętrza. Długotrwałe osuszanie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu sprawi, że wilgoć zostanie usunięta także ze ścian i sufitów. 

osuszacze-powietrza

Rodzaje osuszaczy budowlanych 

Osuszacze powietrza opierają się na dwóch metodach działania. W zależności od sposobu usuwania wilgoci z powietrza rozróżniamy:

  • osuszacze adsorpcyjne,
  • osuszacze kondensacyjne.

Osuszacze adsorpcyjne

Ten wariant to urządzenia, które osuszają obiekty, wykorzystując zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia wody na powierzchni danego materiału. Najczęściej wykorzystują właściwości żelu krzemionkowego, tlenków glinu lub innego materiału, który prowadzi do skraplania pary wodnej. Następnie wilgoć odprowadzana jest do zbiorników lub drugiego obiegu. Niestety jest to metoda mniej skuteczna i stosowana najczęściej do zapobiegania podniesieniu wilgotności powietrza.

Osuszacze kondensacyjne

Skuteczne osuszacze budowlane mogą działać na zasadzie kondensacji. Ten proces polega na wchłanianiu powietrza przez urządzenie. W pierwszej kolejności jest przepuszczane przez filtr usuwający zanieczyszczenia. Następnie trafia na parownik, gdzie dochodzi do skroplenia pary wodnej. Przed wypuszczeniem powietrze jest dodatkowo podgrzewane, co może w minimalnym stopniu podnieść temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Przeczytaj także: Jak podnośnik nożycowy sprawdza się przy pracach wewnątrz budynku?

Osuszacze budowlane – wady i zalety 

Jak wszystkie maszyny na budowie, także osuszacz wilgoci budowlany ma swoje wady i zalety. Po stronie zalet z pewnością możemy postawić skuteczność i wydajność pracy szczególnie maszyn kondensacyjnych. Urządzenia dostępne są w wielu wariantach i o różnych wydajnościach. Dzięki temu można z łatwością dopasować dany model do wielkości pomieszczenia. 

Dodatkowo budowlańcy doceniają możliwość podpięcia urządzenia do prądu sieciowego. Wpływa to na komfort użytkowania i skuteczne funkcjonowanie w dowolnym budynku. W razie potrzeby można sięgnąć także po agregat prądotwórczy, który będzie w stanie zapewnić zasilanie.

Sporo osób narzeka na to, że osuszacze budowlane są kosztowne w utrzymaniu. Chodzi tu głównie o sporą ilość prądu, jaki jest potrzebny do skutecznego osuszenia obiektu. Choć w wielu nowoczesnych urządzeniach montowane są wydajne pochłaniacze, parowniki i podgrzewacze, to mnogość podzespołów odpowiada za spory pobór prądu. Dopasowując odpowiednią wydajność urządzenia do wielkości pomieszczenia, można ograniczyć zużycie prądu.

Cena osuszacza – dlaczego lepiej wypożyczać niż kupować? 

W poprzedniej części nie wymieniono jeszcze jednej wady, jaką ma osuszacz budowlany. Cena urządzenia jest stosunkowo wysoka, jeśli firma planuje zakup nowego sprzętu. Kupując wydajny osuszacz do dużych pomieszczeń, trzeba liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Jednak w tym przypadku warto poszukać alternatywy w postaci wypożyczalni maszyn budowlanych. 

Wypożyczenie sprzętu to znakomite rozwiązanie – szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Niewiele przedsiębiorstw może pozwolić sobie na wyłożenie kilku tysięcy złotych po zalaniu budynku. Kredyt czy leasing to stałe koszty dla firmy, a urządzenie będzie wykorzystywane tylko sporadycznie. Tymczasem wynajem to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych dziennie. Już po kilku dniach i osuszeniu budynku można oddać sprzęt. Tym samym ogranicza się koszty tylko do niezbędnego minimum.

Przeczytaj także:  Jak zabezpieczyć budowę na zimę i jakie prace można wtedy prowadzić?

Przyspiesz prace budowlane dzięki osuszaczom BM RENT – The CAT Rental Store! 

Osuszenie mechaniczne budynków jest szansą na przyspieszenie prac remontowych i dotrzymanie terminów. Wypożyczenie osuszacza pozwoli także na prowadzenie prac wykończeniowych w czasie niesprzyjającej pogody. Wówczas sprzęt utrzyma odpowiednią wilgotność i pozwoli na wiązanie tynków lub schnięcie farby. 


W wielu firmach osuszacz budowlany stosowany jest tylko sporadycznie i zakup maszyny jest niepotrzebny. Dzięki ofercie BM RENT – The CAT Rental Store można wybrać wysokiej jakości sprzęt w dowolnym terminie. W asortymencie znajdują się maszyny różnej wielkości, dlatego z łatwością można dopasować sprzęt do kubatury pomieszczenia. Wysoka jakość i znakomity stan techniczny pozwolą na spokojną bezproblemową eksploatację.