Usuwanie śniegu – która metoda jest przyjazna dla środowiska?

Jeżeli zajmujesz się zimowym utrzymaniem dróg, masz trzy możliwości usunięcia śniegu i lodu: użyć soli, usunąć pokrywę śnieżną mechanicznie lub poczekać, aż słońce wykona za Ciebie całą pracę. Twoim priorytetem jest szybkie wykonanie zadania, co oznacza, że nie możesz czekać, aż słońce stopi śnieg i lód. Którą metodę wybrać?

Obecne sól drogowa jest najbardziej rozpowszechnioną metodą usuwania śniegu z dróg i chodników. Ale to nie jedyny sposób na pozbycie się śniegu i wcale nie najlepszy. Dlaczego?

PAMIĘTAJ – SÓL SZKODZI ŚRODOWISKU

W sezonie zimowym pojawia się odwieczny problem posypywania dróg i chodników solą. Stosowana „sól drogowa” składa się w 90% z chlorku sodu (NaCl) oraz domieszek żwiru, piasku i substancji przeciwzbrylających. W wyniku reakcji „soli drogowej” z wodą tworzy się, znana nam wszystkim, szara breja. Breja zamarza w temperaturze około -5 stopni Celsjusza, co oznacza, że „metoda solna” i tak nie sprawdza się przy bardzo niskich temperaturach.

Co więcej, „sól drogowa” jest niezwykle szkodliwa dla środowiska naturalnego oraz infrastruktury budowlano – drogowej. Dlaczego? Sól, wraz z wodą przenika do gleby, gdzie powoduje powstanie suszy fizjologicznej, przyczyniając się do obumierania roślin, a po kilku latach nawet dużych drzew. Dostając się do wód gruntowych, może zanieczyścić warstwy wodonośne oraz studnie i znajdująca się w nich wodę pitną. Szkodzi też zwierzętom. Wysusza ich łapy wchłaniając wodę ze skóry i naraża je na powstanie trudno gojących się ran.

Sól, niszczy drogi, chodniki a nawet nasze obuwie. Wnikający w pory asfaltu wodny roztwór soli, po odparowaniu wody tworzy kryształki chlorków sodu. Powodują one powstawanie wyrw w drodze i na chodnikach, uszkadzając elewację budynków oraz materiał naszych butów. Sól przyspiesza też korozję aut, uszkadza podwozia, słupy, ogrodzenia i znaki drogowe.

Skoro nie „sól drogowa”, to może piasek? Niestety, posypywanie ulic piaskiem nie przyczynia się do polepszenia warunków jazdy, bo efekt jest znikomy i krótkotrwały.

ROZWIĄZANIE: MECHANICZNE ODŚNIEŻANIE

  • Jest bardziej opłacalne. Płacisz za maszynę, odpowiedni osprzęt i używasz go co sezon, zamiast kupować sól każdego roku.
     
  • Jest przyjazne dla środowiska. Zapobiega konieczności wymiany zanieczyszczonej ziemi lub martwych roślin z powodu nadmiernego użycia soli.
     
  • Jest bardziej wydajne. Możesz usunąć więcej śniegu z większego obszaru w krótszym czasie, równocześnie zwiększając poziom świadczonych usług.

KTÓRY SPRZĘT DO ODŚNIEŻANIA SPRAWDZA SIĘ NAJLEPIEJ?

Do mechanicznego odśnieżania, warto skorzystać z narzędzi dostosowanych do warunków pracy i ilości miejsca, dobierając różne osprzęty i maszyny. Na niewielkich obszarach, jak małe parkingi i chodniki, w zupełności wystarczy ładowarka kołowa z dmuchawą do śniegu. W przypadku większych obszarów, takich jak parkingi w centrach handlowych i drogi, możesz skorzystać z kompaktowej ładowarki kołowej lub koparko – ładowarki wyposażonej w pług odśnieżny. Wszystko zależy od zastosowania i wielkości obszaru, na którym usuwasz śnieg i lód.

Źródło : https://www.bm-cat.com/pl-pl