Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego wozidła?

Wozidło to idealna maszyna do transportu dużych ilości materiałów sypkich, dopasowana do pracy w trudnym terenie. Jeżeli planujesz zakup używanego wozidła, sprawdź na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do transakcji kupna. Dowiedz się jak przeprowadzić dokładną kontrolę maszyn i trafnie ocenić jej stan techniczny. Przeanalizuj korzyści jakie odniesiesz decydując się na zakup używanego sprzętu.

Decydując się na zakup używanego wozidła poświęć chwilę na zapoznanie się z naszymi wskazówkami, na co zwrócić uwagę weryfikując kondycję techniczną maszyny. Korzystając z naszych sugestii zwiększysz swoją pewność, że kupisz urządzenie w dobrym stanie, które nie będzie wymagało naprawy wkrótce po jego nabyciu. Poniżej znajdziesz

1. Nadwozie i skrzynia ładunkowa

Zanim kupisz wozidło, oszacuj, jak duży jest ładunek – materiał, który transportujesz i ile zazwyczaj waży. Zakup zbyt małej maszyny może skutkować nieefektywnością, ponieważ będziesz musiał odbywać więcej kursów, aby przetransportować materiał. Wiedząc jaki urobek planujesz przewieźć, możesz dobrać wozidło o odpowiedniej wielkości, które będzie szybko transportować ładunek i zapewni najwyższą wydajność.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś sprawdzić na wozidle jest stan jego nadwozia. Powoli obejdź dookoła maszynę. Zwróć uwagę na rdzę, ślady poważnych napraw, wgniecenia lub pęknięcia karoserii, a w szczególności na wszelkie naprawy spawalnicze ramy.

Następnie przyjrzyj się skrzyni ładunkowej pod kątem jej zużycia eksploatacyjnego i rodzaju wykonanego materiału. Skrzynie stalowe są trwałe i mocne, w związku z tym świetnie sprawdzą się przy transporcie dużych materiałów lub gruzu.

Jeżeli będziesz przewoził ciężki, kopalniany urobek, dodatkowe wewnętrzne wzmocnienia skrzyni ładunkowej, będą stanowiły dla Ciebie znaczny atut. Przy transporcie materiałów lekkich przydadzą się nadstawi, podnoszące wysokość skrzyni. Natomiast w transporcie sypkich materiałów, sprawdzi się tylna klapa, zabezpieczająca urobek przed wysypywaniem.

Większość wozideł przegubowych CAT, posiada skrzynię ładunkową podgrzewaną spalinami. Dzięki temu rozwiązaniu w okresie zimowy, przewożony materiał nie przymarza do powierzchni skrzyni i nie zalega na jej dnie.

2. Opony

Zweryfikuj czy opony są w dobrym stanie i czy nie będą wymagały wymiany w najbliższym czasie. Zmierz obwód opony pod kątem nierównomiernego zużycia. Zwróć uwagę na wszelkie oznaki uszkodzenia: pęknięcia, nacięcia, wybrzuszenia lub deformacje. Postaraj się ustalić markę – producenta opon i upewnij się, że opony wąskie – dedykowane do przemieszczania się wozidła po twardym gruncie lub szerokie – zalecane dla gruntów nieutwardzonych, są odpowiednie dla podłoża, po którym będzie jeździć Twoja maszyna.

3. Kabina operatora

Stan kabiny to kolejny element wozidła, który należy sprawdzić. Uszkodzone siedzenia są niewygodne dla kierowców i mogą wymagać wymiany. Będąc w kabinie, zobacz w jakie funkcje technologiczne została wyposażona maszyna. Spójrz na licznik godzin pracy i zanotuj przebieg. Może on mieć istotny wpływ na Twoją decyzję, jeżeli okaże się, że jest dla Ciebie za wysoki.

4. Funkcjonowanie maszyny

Po sprawdzeniu kabiny, uruchom wozidło i postaraj się ustalić czy wszystko dobrze działa. Przejedź się maszyną oceniając, czy układ kierowniczy ma jakieś luzy. Upewnij się, że sygnały, kontrolki, wskaźniki, klaksony i światła działają prawidłowo. Jeżeli masz taką możliwość przetestuj mechanizm sterowania podnoszeniem. Po zatrzymaniu urządzenia podnieś i opuść skrzynię ładunkową, a podczas jej przesuwania zwróć uwagę czy siłowniki podnoszące i cylindry pracują płynnie.

5. Układ hydrauliczny

Sprawdź układ hydrauliczny pod kątem wgnieceń, pęknięć lub nieszczelności siłowników i cylindrów podnoszących, a także szczelności przewodów hydraulicznych. Następnie obejrzyj pompę hydrauliczną, zwracając uwagę na wszelkie wycieki płynów lub inne widoczne uszkodzenia. Po przeprowadzeniu kontroli, ponownie uruchom skrzynię ładunkową i potwierdź, że układ hydrauliczny działa bez zarzutu.


6. Osie i rama

Weryfikując strukturę ramy wozidła, zwróć uwagę na wszelkie wygięcia, uszkodzenia, naprawy spawalnicze, a także korozję, które mogą wpłynąć na osiągi lub wygląd maszyny.

Warto również przyjrzeć się osiom wozidła, których zadaniem jest podtrzymywanie ciężkich ładunków. Widoczne uszkodzenia konstrukcyjne mogą uniemożliwić im prawidłowe spełnienie tego zadania.

7. Silnik i skrzynia biegów

Rodzaj i moc silnika może być jednym z najważniejszych czynników wpływających na wydajność sprzętu. Ważne, aby prześledzić historię serwisową silnika w porównywalnych modelach maszyn. Dzięki temu uzyskasz informację o tym jak wyglądają czynności serwisowe silnika, wybranego przez Ciebie wozidła, w oparciu o jego przebieg. Upewnij się, że model silnika ma wystarczającą wydajność do produktywnego wykonywania Twoich zadań.

Wozidła CAT wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów. Przekładnie tego typu są znacznie bardziej przyjazne dla niedoświadczonych lub nowych kierowców. Nie muszą się oni martwić o ręczną zmianę biegów lub ręczne wciskanie sprzęgła, przez co ich zmęczenie następuje wolniej niż kierowców pracujących na ręcznych skrzyniach biegów.

8. Dokumentacja serwisowa

Udokumentowany zapis czynności serwisowych pomoże Ci ustalić, czy wozidło było eksploatowane zgodnie z zaleceniami producenta, czy też należy się spodziewać w najbliższym czasie większej naprawy, która może stanowić dla Ciebie spory koszt.

Poproś o wgląd w historię serwisową maszyny, aby sprawdzić, czy planowane zgodnie z harmonogramem przeglądy były regularnie wykonywane. Przeanalizuj przeprowadzone naprawy warsztatowe i uzyskaj potwierdzenie, że maszyna po usunięciu usterki działała sprawnie.

Dobrą praktyką jest również sprawdzenie, czy poprzedni właściciel systematycznie wymieniał olej i stosował się do Instrukcji obsługi i konserwacji maszyny. Nieregularne wymiany oleju mogą generować problemy z silnikiem.

9. Czy dopasowywać maszynę indywidualnie do swoich potrzeb?

Kolejną wskazówką dotyczącą zakupu używanego wozidła jest rozważenie, czy potrzebujesz indywidualnych rozwiązań i modyfikacji wyposażenia maszyny. Jeżeli planujesz specjalnie dostosować sprzęt do sowich potrzeb, upewnij się, że zakupione wozidło będzie w pełni kompatybilne i zgodne z dodanymi przez Ciebie zmianami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.